שיקום מוטורי לחולי טרשת נפוצה

recoveriX עבור טרשת נפוצה
תוצאות המחקר

טיפול בגפיים העליונות והתחתונות בטרשת נפוצה

טרשת נפוצה (MS) היא המחלה הדלקתית הכרונית השכיחה ביותר של מערכת העצבים המרכזית. זה יכול להוביל למוגבלות פיזית, ליקוי קוגניטיבי, ובאופן כללי לירידה באיכות החיים [1]. While there are manyלמרות שישנם תסמינים רבים הקשורים לטרשת נפוצה, עייפות עשויה להיות המתישה ביותר, וכתוצאה מכך לפגיעה בפעילויות היומיומיות או לאובדן תעסוקה [2]. תסמינים שכיחים נוספים הם פרזיס, ספסטיות ועלות אנרגיה מוגברת במהלך הליכה, מה שמוביל לירידה ביכולת ההליכה ומהירות ההליכה [3, 4].

היעילות של recoveriX הוכחה בקבוצה של 25 אנשים עם טרשת נפוצה. נעשה שימוש במדדי התוצאה הקליניים הבאים:

6-Minute Walk Test (6MWT) היה מדד התוצאה העיקרי של המחקר מכיוון שהוא הסולם הקליני הנפוץ ביותר בספרות טרשת נפוצה, בשל יכולת שחזור ואמינות גבוהים [4]. ה-6MWT מודד את המרחק במטרים שמטופל מסוגל ללכת במהירות נוחה תוך שש דקות.

Timed Up & Go (TUG) מעריך ניידות תפקודית על ידי מדידת הזמן, בשניות, שלוקח למטופל לקום מהכיסא, ללכת 3 מטרים, להסתובב ולהתיישב שוב. מבחן TUG ידוע כתקף ומהימן להערכת אנשים עם טרשת נפוצה [5,6].

Timed 25-Foot Walk (T25FW) מעריכה את מהירות ההליכה על ידי מדידת הזמן, בשניות, שלוקח למטופל ללכת 25 רגל (כלומר, 7.62 מ'). זהו סולם אמין ומומלץ להערכת אנשים עם טרשת נפוצה [7,8].

Modified Ashworth Scale (MAS) מעריך ספסטיות הן במפרקי הקרסול והן במפרקי הברך כאשר ערך גבוה יותר משקף ספסטיות רבה יותר. כאן סוכמו הציונים מכל ארבעת המפרקים לציון MAS אחד הכולל..

Multiple Sclerosis Impact Scale (MSIS-29) הוא שאלון המכמת את ההשפעה הפיזית והפסיכולוגית של טרשת נפוצה, כאשר ערכים נמוכים יותר משקפים פחות פגיעה. ה-MSIS-29 אמין ומומלץ לשמש כקנה מידה קליני [9].

Modified Fatigue Impact Scale (MFIS) הוא שאלון המכמת את השפעת העייפות על חיי היומיום של המטופלים, אשר הוכח כאמין [10, 11].

הטבלה שלהלן מציגה את מאפייני הבסיס של אוכלוסיית המחקר, כאשר 19 מהן נשים. יש לצפות לאחוז גבוה יחסית זה של משתתפות במחקר מכיוון שלנשים יש סבירות גבוהה פי 3 לאובחנה עם טרשת נפוצה [1].

  חֲצִיוֹן טווח
גיל (שנים) 54.2 34.7 עד 73.5
זמן מאז האבחון (שנים) 17.7 1.2 עד 42.0
6MWT (מטר) 210 37 עד 545

לאחר אימון עם recoveriX במשך 30 מפגשים טיפוליים, המטופלים השתפרו בצורה משמעותית מאוד בביצועי ה-6MWT שלהם. באופן ספציפי, הם יכלו ללכת 39.4 מטרים יותר רחוק לאחר הטיפול בהשוואה לקודם. לצורך התייחסות, השינוי המינימלי בביצועי 6MWT שאנשים עם טרשת נפוצה תופסים כחשובים הוא 19.7 מטר [12, 13]. במילים אחרות, השינוי המינימלי החשוב הזה עבר בכמות כפולה. באחוזים חולים השתפרו ביכולת ההליכה שלהם ב-19% בממוצע.

הטבלה והאיור שלהלן מציגות את השינוי המספרי (כלומר, אחרי – לפני) ואחוז השיפור עבור מדדי התוצאה הקלינית המשנית, שכולם שיקפו שיפורים משמעותיים. המטופלים השתפרו בניידות התפקודית ובמהירות ההליכה שלהם, כמו גם בספסטיות. בנוסף, הם דיווחו שהם פחות מושפעים מ-MS ב-ADL ואף פחות עייפים.

clinical improvements of the recoverix multiple sclerosis study

קנה מידה קליני שינוי ממוצע (אחרי – לפני) הַשׁבָּחָה
TUG -4.5 שניות 24%
T25FW -3.2 שניות 32%
MAS -0.61 נקודות 22%
MSIS-29 -11.3 נקודות 15%
MFIS -7.6 נקודות 19%